IXX. nepomucké pivní slavnosti, 9.7.2011, vstup zdarma


pivovary program partneři ohlasy kontakt mapaBRAVO NEPOMUK! (2011)

Pěti hvězdičkami, tak bych ohodnotil letošní Nepomucké pivní slavnosti. Příští jubilejní dvacátý ročník to bude mít opravdu velmi těžké, aby udržel laťku takto vysoko. V Dýšině jsem si stýskal, že pivovary nejsou ochotny na pivní slavnosti jezdit a raději pošlou jen sudy, které pak pořadatelé či různí hostinští vytočí ve svojí režii. V Nepomuku bylo plno značek takto točeno, ale pro velkou účast pivovarů jsem se k výčepům pořadatelů či KMP nedostal. Nebudu zde dělat výčet nabízených piv, značek či pivovarů. Zastavím se jen u těch, které jsem ochutnal a případně u stánku popovídal, protože hlavně o tom jsou pivní slavnosti.
Slavnosti pro mne začínají po jedenácté hodině dopolední, kdy si jedu vyzvednout zásilku Novopackého piva do prodejny. Pak už jen pár hodin a mezi druhou a třetí vcházíme na náměstí do víru letošních slavností a popravdě řečeno pivaři přechází zrak z nabízených piv. První na řadě jsou samozřejmě piva, která mají u mě malou premiéru. Snažím se volit vždy světlý ležák, na speciály není čas ani chuť. Začínám Radničním pivovarem z Jihlavy, jejichž dvanáctka je rozhodně pitelná, ale trošku mi, a nejen mně, v ní vadil takový dozvuk jakoby tmavého sladu.
Všímám si, že Nepomuk navštívily i (skoro) plzeňské minipivovary Purkmistr, Pašák, Lochota a Modrá Hvězda z Dobřan. Nedávám, protože jejich piva si mohu vychutnat jindy na místě činu. Z Plzeňska jsem si ale neodpustil Radouše a musím uznat, že Pilsner Ilgner mi spravil chuť. Výborné pivo světlejší barvy, které není podobné minipivovarským ležákům, které se někdy podobají jako vejce vejci. V průběhu slavností byla prý na čepu i "nová" dvanáctka, kterou jsem ale nestihl a tak si k závěru vychutnávám ještě jednoho "starého" Radouše...
Překvapením byla účast dvou minipivovarů z Prahy, které jsou spřízněny přes pana Richtera z Bulovky. Ochutnávám jedenáctku PUB a na košt dostávám limetkové, které je velmi osvěžující, ale já si dnes prostě nechci "kazit" chuť nějakými příměsemi. Odmítám tak i Salvator, který by mě určitě odzbrojil. Nebylo by to ono, kdyby chyběl Franta Strnad ze Železné Rudy. Dnes s "novou" dvanáctkou Švejk a lvem...
Švejk je výborné pivo, ale na můj vkus dost sladké, resp. by chtělo přichmelit. Na druhou stranu je dobře, když je každé pivo jiné. Tohle mělo sametovou pěnu a jemnou chuť, ale dnes mi prostě až tak nesedlo. Další pivo, které jsem ještě nekoštoval a jehož přítomnost mě zde mile překvapila, je MMX z Letů u Dobřichovic. Navíc tohle pivo vyvolává rozporuplné pocity. Takže i já dnes mohu přispět se svým názorem. A musím konstatovat, že tohle tedy opravdu ne. Bohužel, mělo divnou příchuť, která dle mého nemá v pivu co dělat. Bývá i v některých lahvových pivech průmyslových pivovarů, naposledy v třeboňském Regentu.
Jediný hospodský stánek, který jsem navštívil, byl z blovické hospody Na Hradišti , který hájil barvy pelhřimovského Poutníka, jejichž nefiltrované pivo je pro mne vzácností (už pro jeho trvanlivost v řádech dnů). Za pípou je vedoucí hradišťské provozovny Pavel Kuchař a já si tak postupně dopřávám nefiltrovanou dvanáctku i desítku a opět se mi potvrdilo, že Poutník je špičkou českého pivovarnictví. Stejně jako např. Polička, kterou čepovali pořadatelé.
Milým překvapením byla účast věčně usměvavého hastrmana z Velkého Rybníka na karlovarsku. Dávám jedenáctku a ke konci novinku Hastrmánka 6. Po těch ležácích je to sice dost vodové, ale dobré. Na léto ideální pivo k práci. Musím se přiznat, že se mi ještě nestalo, že bych od Luboše Vorla měl někdy pivo, které by mi nesedlo. Jen tak dál a já jen doufám, že se někdy do Velkého Rybníka podívám a ochutnám nějaká ta hastrmanská piva v pivovarské hospůdce.
Další průběh už si plně nevybavuju, o chutích piv nemůže být ani řeči. Dalším příjemným zjevením byl Starokladenský pivovar, který měl, jestli se nepletu, mj. na čepu švestkové pivo. Ještě si pamatuju, že jsem dával kvasnicového Regenta 12. Na ceduli je napsána mj. kvasnicová dvanáctka a nefiltrovaná šestnáctka. A to je prostor pro rejpala mého typu. Na otázku jaký je mezi kvasnicovým a nefiltrovaným rozdíl se mi dostává odpovědi, která mě plně uspokojila a tak je to správné a pro pivní osvětu další bod...
Takže u mě letos Nepomuk na výbornou! Největší plus je účast pivovarských. Jídlo jsem zvolil z bufetu pana Bárty. Výborný gulášek (stačil jsem předposlední porci) s rohlíkem (chleba bohužel už nebyl) navnadil chuťové buňky na další ochutnávání. Já jako starý pitval oceňuju libové maso, prostě lahůdka za pár korun. Z kulturního programu si pamatuju jen dechovou hudbu Big band ZUŠ Klatovy, jejíž ztvárnění písniček např. od Brouků hnala mráz na záda.
Už několik let otravuju s počasím, které Nepomucké pivní slavnosti provází. A letos to vyšlo. Leč název článku Slunný Nepomuk si schovávám na příští jubilejní ročník. Co Ty na to, sv. Jene?
P.S.: V noci, když už spokojeně zažívám všelijaké pivní chutě doráží na můj mobil SMSka s výsledky návštěvnické soutěže o nejoblíbenější pivovar slavností: 1) Radouš Šťáhlavy; 2) MMX Lety; 3) Hastrman Velký Rybník a 4) Chodovar Chodová Planá

Richard Chodora - PIVNÍ.INFO
originální článek i s fotografiemi naleznete zdePÁR FOTEK Z PIVNÍCH (2011)
Fotoreport Jiřího Berouška z 19. Nepomuckých pivních slavností je ke shlédnutí tady.


ŽÁDNÝ NEPOMUK (2010)

Ne nebojte se, i letos se konaly Nepomucké pivní slavnosti, tentokráte již jejich osmnáctý ročník. Pro mě ale skončily dříve než začaly, protože v pondělí před mi byla nasazena antibiotika. Nejhorší na celé věci je, že v sobotu už Vám většinou nic moc není, ale léky se musí dobrat. No nedalo mi to a nakonec jsem se na chviličku zastavil, abych udělal pár fotek a trošičku nasál atmosféru. Chlazené nealkoholické pivo bylo k mání, bohužel jen v lahvi, u Bernarda a K Brewery (Lobkowicz).
Nevím, které stánky byly pivovarské, které zastupovali různí hostinští či obchodníci. Jistě se mnou budete souhlasit, že nejlepší je stánek s posádkou přímo z pivovaru. Ze všech nejvíc jsem se těšil na Vítka z Prčice a jsem rád, že jsem stačil naplnit PETku, protože za chvilku již vítkovci míří k domovu, do Prčic :). Čeká na mne v lednici a bude to první "normální" pivo, které si po nemoci dám. A s odstupem času musím uznat, že je to pivo výborné. Sice trošku hořčí, ale mně plně vyhovuje. Bravo!
Z minipivovarů tu měli vlastní stánek ještě Rodinný minipivovar Pacov, vyšebrodský Jakub a plzeňský Purkmistr, kde za výčepem poznávám paní sládkovou. Když připočtu přehršel minipiv z výčepů pořadatelů či Pivních cest Vaška Fialy, můžu směle prohlásit, že "kvasnicový" pivař si zde rozhodně přišel na své.
Ten, kdo má radši piva filtrovaná, ale rozhodně netrpěl. Plejáda průmyslových pivovarů zaručovala pestrou nabídku chutí a to i včetně piv nefiltrovaných. Nezkoumal jsem, co bylo kde přesně na čepu, snad aby mi to nebylo líto. Mohu jen vyjmenovat pár značek (pivovarů), které jste letos v Nepomuku mohli ochutnat: Novopacké, Poutník, Ferdinand, Bernard, Herold, Regent či K Brewery. Pokud jsem na nějaké to pivko zapomněl, tak mě omluvte, přece jen nejsem na nealko tak zvyklý a může se stát, že na mou paměť má negativní následky :)
O hodnocení jednotlivých piv, jídla, muziky a celkové atmosféry bych chtěl proto poprosit kolegu Luboše, který na nepomuckém rynku strávil nepoměrně více času než já.
Tak to byly letošní pivní slavnosti z pohledu Chodyho a jeho pohled musel být chtě nechtě zkreslen pitím nealkopiv. Plním tedy slib, co jsem mu dal, i když trochu opožděně.
Je sobota, 16 hodin a já vyrážím. Prvního koho potkávám, je právě Chody v doprovodu svého synátora. On vyráží za nealkem a já za alkem.
Začínám pivem, co jsem ještě nepil. Je to Vítek z Prčice. Mám rád hořčí piva a toto mě velmi zaujalo. Dle mého názoru bylo nejlepší, které se v Nepomuku točilo, nebo spíše, které jsem stačil ochutnat. Jen mě mrzí, že nemají svoje tácky. Další pivo, které jsem ještě neochutnal, byl mok z Pacova. Tak hurá pro něj. Po Vítkovi je to pro mě ale zklamání. Pivo není špatné, ale na můj vkus moc sladké. Stejně ho vypiji, já totiž piva nevylévám.
Dalším pivem byl Jakub. Ten jsem šel ochutnat s menšími obavami. Měl jsem ho na slavnostech v Táboře, kde mě vyloženě zklamal. No tentokráte to bylo úplně něco jiného. Pochutnal jsem si. Dále ochutnávám piva z pivovarů Chýně, Polička, Jihlava, Varnsdorf, Benešov a Pelhřimov. Ani jedno mě nezklamalo. Mám ale trochu strach z 15ti stupňového d´Este z Benešova, ale i to je vynikající (i když na mě trochu silnější).
Dále zde byla na čepu další piva. Některé už Chody jmenoval, tak malá rekapitulace: Nová Paka, Purkmistr, Dobřany, Kout na Šumavě, Lobkowicz, Chyše, Březnice, Český Krumlov, Černá Hora, Klášter, dva německé pivovary a Pivní cesty.
Určitě jsem na nějaké zapomněl, tak neváhejte a doplňte mě. Nevím, co bylo na tom pravdy, ale potkal jsem několik známých, kteří mě odrazovali od kvasnicového Kláštera. Prý je děsně kyselý. To pivo bylo jeden čas mým favoritem a chtěl jsem jej ochutnat, ale po tomto upozornění odvahu nenacházím. Měli ho točit zástupci restaurace Řemeslnická Beseda z Plzně. Z kvality tohoto piva byl v šoku i majitel vinárny Hrozen, kde se kvasnicový Klášter již několik let celkem úspěšně točí. Kdepak asi byla chyba?
Musím poděkovat pořadatelům, že zabezpečili tolik rozličných piv. Velkým plusem bylo i to, že v takovém horku se točilo pivo správně vychlazené a bez větších front. Vím, že je dnes těžké dostat pivovarské na slavnosti, tak proto si cením toho, že pořadatelé další piva točili sami. Díky tomu měli návštěvníci možnost ochutnat třeba Kocoura, kterého by v těchto končinách jen těžko hledali. A musím říci, že rozličná piva chutnala, protože k večeru se pořád častěji a častěji na pípách objevoval nápis „došlo“. Není to tak dávno, co zdejší slavnosti byli pod „patronací“ jednoho gigantu, či spíše jedné místní restaurace a spousta lidí tvrdila, že to pivo je jedinečné. No a uběhlo pár let a lidem toto kdysi „oblíbené a jedinečné“ pivo vůbec nescházelo, ba naopak. Každou chvíli jsem zaslechl „Už jsi byl tamhle, tam točí to a to a je to dobrý, ochutnej“.
Co se týká dalšího občerstvení, tak jste se mohli najíst dle libosti. Byla zde grilovaná kuřata, klobásy, steaky a spousta dalších pochutin. Kdo ale chtěl něco levnějšího a též dobrého, tak zašel do bufetu pana Bárty, který se nachází na náměstí těsně pod bývalým Šumavanem (na čepu mj. Herold 12). Zde jste se mohli dobře najíst a ke všemu za poloviční ceny.
Kulturní program byl celkem dobrý až na kapelu, která hrála těsně před ohňostrojem. Ne že by hrála nějak špatně, to ne. Ale narozdíl od předcházejících muzikantů hrála dost hlasitě až to už vadilo. Poslední skupinu „Lucie revival“ jsme už bohužel neslyšeli, protože ihned po krásném ohňostroji, který byl v příjemném čase 22:22 a byl nádherný, asi nejlepší, co jsem v Nepomuku zatím viděl, se spustila průtrž mračen (Dwarf může vyprávět - pozn. Chody). Dali jsme si pod jedním ze stanů ještě jeden kousek, tuším že to byla 16 Regent a doufali v brzký konec přívalu vody. Déšť spíš přidával než polevoval, takže jsme i přes proudy vody vyrazili směrem k autu a k domovu.
I když jsem domů dorazil úplně promočený, tak letošní slavnosti řadím k těm povedeným. Nejen, že jsem zde potkal spoustu známých a kamarádů, ochutnal dost zajímavých a dobrých piv, ale hlavně okoštoval dvě piva, která jsem ještě nepil. Součástí slavností bylo i vyhodnocení nejlepšího piva. A jak to nakonec dopadlo? První se umístil světlý ležák z pivovaru Purkmistr Černice, druhá byla jedenáctka Prokop ze Zámeckého pivovaru Chyše a třetí místo zbylo na 12ti stupňového Záviše z Měšťanského pivovaru v Poličce. Mé subjektivní pořadí ale vypadalo trochu jinak: 1) Vítek z Prčice, 2) Benešov shodně s Jakubem a 3) Polička s Regentem.
Závěrem bych chtěl jen poprosit pořadatele, aby pro příští rok zachovali rozmanitost pivních značek a počet pivovarů (samozřejmě navýšení by bylo v pořádku). Mám jen dvě malé připomínky. Zvýšil bych počet stanů, letos zde byl pouze jeden větší a to při dešti rozhodně nestačilo. Ostatní byly malé a pouze u jednotlivých stánků. Když najednou začalo pršet, spousta lidí měla smůlu, protože se neměla kam schovat.
Tak zase za rok v Nepomuku na náměstí na viděnou. A kdo se nedostaví, tak si zde na PI alespoň přečte článek, příště už bude, doufám, celý z pera Chodyho.
Já děkuji Lubošovi za jeho zásadní vsuvku a doufám, že příští rok budu v Nepomuku v plné síle a odhodlán ochutnávat pivečka do roztrhání těla... Snad i to počasí se po dvou letech umoudří. Vždyť letošní horké léto si bouřkovou daň muselo vybrat zrovna na nepomucké slavnosti :(.
Sakra svatý Jene, příště už chci konečně napsat ten poetický článek s názvem Slunný Nepomuk...

Richard Chodora - PIVNÍ.INFO
originální článek i s fotografiemi naleznete zde


MOKRÝ NEPOMUK (2009)

Ano, voda v letošním již 17. ročníku Nepomuckých pivních slavností sehrála jednu z hlavních rolí. Po tropickém pátku mělo v sobotu přijít ochlazení a déšť. Meteorologové měli tentokráte pravdu a od sobotního rána vydatně prší. No nic, po obědě vyrážíme směr Nepomuk. Na náměstí již pár nadšenců je, většina posedává skryta pod stany a usrkává v této letní zimě svá první studená pivka. Naše kroky prvně vedou ke sdruženému stánku Pivních cest (PC) a Dopijem a jdem (DJ), kde začínám pro mě zbrusu novou značkou - Rychnovskou Kněžnou 12, která je však již nakyslá, škoda. Chci si tedy ve stejném stánku spravit chuť německou pšenicí. Ale to, co je mi podáno pod značkou Dampfbier, jen stěží piju a se zbytkem se řadím k známým vylejvačům. Někdo prohlašuje: "To pivo má acetonový dozvuk" a já mu dávám plně za pravdu, ač jsem aceton nikdy nepil. Ani si už nevybavuju, co mají PC dále na čepu, a jdu si spravit chuť "do" Železné Rudy, kde na mě čeká přesně před týdnem pokřtěný Kojenec. Toto světlé výčepní pivo je sice slabé (9 % EPM), ale chuti plné a dost dobře bych si ho dovedl představit jako ideálního společníka v horkých letních dnech. Na čepu ještě Pašerák, který přišel k chuti později, a dále sokolovští Permoni. Nemůžu odolat Koutskému, které jsem už dlouho neměl. A pivo rozhodně nezklame, ba naopak poznávám z něj starou dobrou chuť Kouťáku. Tady se nejedná vyloženě o pivovarský stánek, ale pivo zde točí a k výborným uzeninám podává řezník Krkovička. Na čepu desítka, dvanáctka a černá čtrnáctka. Déšť pomalu ustává, sem tam zamrholí a nepomucké náměstí se pomalu ale jistě plní návštěvníky. Na pódiu se střídají kapely a nálada je výborná. Tak to má přeci na pivních slavnostech vypadat. K dobrému pivu patří i něco dobrého na zub. A i jídla má pivař na výběr víc než dost, namátkou uvedu: steaky, grilovaná kýta či krocan, holandské sýry, langoše a mnoho dalšího. Nemohu vynechat točený Žatec, který je v těchto končinách vítanou "exotikou". Vybírám nefiltrovaný exportní ležák. Hned vedle koštuju kvasnicový Poutník z Pelhřimova, který není tak kalný jako onehdá v Budějovicích. Od pivních přátel z Plzně dostávám ochutnat miletínského Pytláka (pro mě další nové pivo) z PETky a i když nebyl nejstudenější, chutnal. Díky. Vracíme se pomalu zpátky k PC & DJ, když zaregistrujeme do modra laděný stánek bavorského pivovaru Veldensteiner a dáváme dnes podruhé šanci německé pšenici. A tady je vše v pořádku a na pšínce si šmakujeme. Dávám se do řeči s chlapíky u čepu a dozvídám se, že nedávno začali s distribucí tohoto piva do Čech, ani webová prezentace ještě nefunguje. Dovozce má sídlo v Plzni, takže je pravděpodobné, že se s tímto pivem budeme na akcích a možná i v restauracích setkávat častěji. Pivní slavnosti zakončujeme Bělečským Carem a Mnichovským chyšským Prokopem u DJ. Pomalu dochází Pašerák - jako vždy - takže můžeme pomalu vyrazit k domovu, dnes dřív než jindy, ale to vůbec nevadí, protože když se akce vydaří, může se skončit i dřív. Určitě jsem neochutnal všechna piva nabízená na letošních pivních slavnostech. To ostatně ani není v lidských silách. Jaké značky jste ještě mohli v Nepomuku ochutnat v točené podobě? Bakalář Rakovník, Bernard Humpolec, Platan Protivín, Purkmistr Plzeň, Novopacké pivo, Staropramen Smíchov, Dudák Strakonice. U chlapů z PC & DJ pak Primátor Náchod a snad i Pernštejn Pardubice? Abych nezapomněl, zahlédl jsem u nějakého jídla naražen i Gh za "příjemnou" cenu 25 Kč... Nejvíce se fronty tvořily u belvedérského stánku, zatímco sousední z Prahy povětšinou zel prázdnotou. Čím to? Že by PR pomalu ale jistě selhávalo?. Docela mě mrzí, že jsem sobě domů nezakoupil ani jedno pivo lahvové, škoda. Velký výběr zahraničních piv u PC by mě ani tak nemrzel, jako to, že jsem nekoupil lahvovou armádu piv z Černic, když většinou je nalahvován jen světlý Purkmistr. :( Abych jen nechválil, musím pokárat ty pivovary, které se, ač řádně ohlášeny, nedostavily povětšinou kvůli špatnému počasí. Beru to tak trošku jako podraz vůči pořadatelům a vlastně i všem nám, kteří jsme se nakonec na slavnosti vypravili a byli rozhodnuti běhat po Nepomuku třeba s deštníkem v ruce. Takže kdo nakonec dostane pomyslný černý puntík? Budějovický Budvar, Herold Březnice, Ježek Jihlava, Lobkowicz Vysoký Chlumec, Rohozec Malý Rohozec, Rychtář Hlinsko, Svijany a Minipivovar Vyšší Brod. Obzvláště posledně jmenovaný mě mrzí, protože jsem Jakuba ještě nikdy neměl. Budu se muset tedy někdy vypravit do Pajzlu... Letos pořadatelé připravili novinku - anketu o nejlepší pivo. Takové ankety jsou jistě zpestřením akce a pro pivovary mohou být vodítkem v tom, co lidem opravdu chutná. Anketní lístky byly k mání prakticky v každém stánku. Trošku mi mrzí na pelhřimovské pivovarníky, že měli už předvyplněné lístky na prvním místě s Poutníkem. Myslím si, že jejich pivo je natolik kvalitní, že mu nemusí být takto pomáháno. Osobně jsem se ankety nezúčastnil, protože můj hlasovací lístek byl druhý den nalezen v kapse, takže Vám mohu snad jen prozradit mou trojku (Pašerák - Koutské - Poutník). I když vyzdvihnout z té palety chutí jen tři kousky je moc těžké. Na vyhlášení výsledků jsem už v Nepomuku nebyl nebo jsem jej nepostřehl. Neví někdo, které pivo to vyhrálo u nepomuckých a návštěvníků z blízkého i dalekého okolí? I přes nepřízeň počasí musím říci, že se jednalo o velmi povedenou akci. Pro příští rok, nechť je název článku více optimistický - co třeba Slunný Nepomuk, svatý Jene?

Richard Chodora - PIVNÍ.INFO
originální článek i s fotografiemi naleznete zdePIVNÍ SLAVNOSTI PROPRŠELY (2009)

Nečtiny, Nepomuk - Pivní slavnosti, které se o tomto víkendu konaly v Nečtinech na Plzni-severu a v Nepomuku na Plzni-jihu, kazil téměř celou sobotu vytrvalý déšť. Malá návštěvnost se zvedla večer, kdy se trochu vyjasnilo. Pouťové atrakce na nečtinském hřišti zely prázdnotou a stánkaři s nadějí vzhlíželi k obloze. Dechová kapela Radyňačka, která vystoupila po poledni, hrála jen pro pár lidí, kteří pod pódiem drželi deštníky. Téměř všichni, kteří se na slavnosti v deštivém a studeném počasí vydali, se schovávali pod stany. Hrstce lidí naopak déšť nevadil vůbec. „Je to tady dobrý,“ nechala se slyšet parta mladých lidí. „Na piváky do Nečtin jezdím každý rok. Letos je to ale slabý. Nikdo tady není, spousta mých známých zůstala kvůli tomu dešti doma. Kdyby tu večer nebyl ten rock, asi bychom to taky zabalili,“ svěřila se třiadvacetiletá Jana Dvořáková z Plzně, která jezdí ke příbuzným do Manětína. Nečtinský starosta Jiří Křemenák byl i přes zamračené počasí optimistický. „Sice nám to tady déšť kazí, ale my si náladu zkazit nenecháme,“ pronesl s úsměvem. Tahák programu František Ringo Čech nakonec nevystoupil. Pořadatelé očekávali, že návštěvnost zvedne večerní bigbít. V Nepomuku, kde se konaly pivní slavnosti po sedmnácté, bylo také pod mrakem. Narozdíl od Nečtin zde ale bylo více stanů, pod které se lidé mohli schovat. Obrat nastal během pozdního odpoledne, kdy se protrhaly mraky, a nepomucké náměstí se poměrně dost zaplnilo. Ani tak ale návštěvnost rekordy netrhala. Zatímco v Nečtinech bylo možné ochutnat jen pivo pěti pivovarů, v Nepomuku se lidem nabízela širší nabídka více než dvaceti českých, moravských a dokonce i zahraničních pivovarů. Lidé se nejvíce pohybovali u stánků malých pivovarů. Nejednoho pivaře zlákaly různé kulinářské speciality, jejichž vůně se linula nepomuckým náměstím.

Miroslava Vejvodová - Plzeňský deník
originální článek i s fotografiemi naleznete zde


PIVNÍ NEPOMUK (2008)

Tak a máme to za sebou. Ptáte se co? Šestnáctý ročník nepomuckých pivních slavností, které po letech útlumu a nezájmu obyvatel vstaly z mrtvých a v sobotu 19. července se na nepomuckém náměstí konala akce, za kterou by se nemuselo stydět ani okresní město. Nepomuk se tak vedle Tábora, Českých Budějovic či Olomouce zařadil do elitní skupiny měst, které nabízejí návštěvníkům pivních slavností široký sortiment piv. Oproti plakátům a webu se bohužel nezúčastnily tři minipivovary, dva z nich (U Rybiček Stříbro a Modrá Hvězda Dobřany) prý neměly navařeno dostatek piva. Nevím jak to chodí, ale myslím si, že by pivovarští měli vědět už při jednání, zda pivo bude či ne, případně se připravit a navařit více. Další mini z Chyše nepřijel, aniž by se namáhal s omluvou. Takže minipivovarskou čest držel nad vodou pan Strnad ze Železné Rudy, který přivezl bohužel do Nepomuka jen tři sudy - víc se mu do osobáku zřejmě nevešlo. Tenhle minivýčep, který neměl žádný poutač, byl obležen příznivci vynikajícího piva. Na čepu zde postupně byla medová novinka Pašerák 13, polotmavý Belgrád 12 a světlý Permon 12 z Lomnice u Sokolova, který však byl ze všech tří piv nejslabší. Není divu, že brzy pivo došlo a cca v půl šesté se rudský Peugeot odebral na jízdu k domovu. Příště prý bude dodávka a piva dostatek. Takže kdo dorazil až večer, o to nejlepší přišel. A ještě jedna novinka z Belvederu. Na zimu se chystá další nové pivo - pšeničný Sněhulák. Už teď se těším... Jasný favorit slavností je pryč a my se můžeme věnovat dalším pivům, tentokráte z průmyslových pivovarů. Některé také zklamaly a nedostavily se - Regent, Ježek, Platan a Dudák. A zrovna jihočechům by vzhledem k poloze mohla na jižním plzeňsku pšenka (tedy spíše ječmínek) kvést. Já jsem se nejvíce těšil na Poličku a Novou Paku, pivovary, které jsou zde totálně nedostupné. Začínám Novou Pakou a postupně během večera ochutnávám veškerý sortiment a musím uznat, že novopacká piva mi chutnají a mají svůj podkrkonošský charakter. Novopacká prezentace také jako jedna z mála měla bohatý sortiment propagačních materiálů. Já jsem tak dlouho chodil pro lahvové pivo až na mě zbyl poslední černý Granát. Ale ještě dříve jsem neodolal 5l soudku s Kryštofem za příjemných 200 Kč. V točené podobě bylo možno ochutnat tato Novopacká piva: Kryštof, Kumburák a oba Podkrkonošské speciály. Hodnocení Poličky si nechám na konec. Dále jsem si dal Skaláčka, který měl společné zázemí se Svijany. Mohli jsme si vybrat mezi světlou a řezanou jedenáctkou. Škoda, silnější piva z Malého Rohozce bych si dal raději. Jedenáctka je jistě dobrým pivem, ale bohužel ničím výjimečná. Svijany jsem nedával - je jich všude dost. Hned vedle ale stojí stánek Žateckého pivovaru, který nabízí kvasnicovou dvanáctku a Baronku, která bohužel došla dřív, než jsem ji stačil ochutnat. Ale i tak si žatecké pivo zaslouží být "na bedně". Kdo si chtěl Žatec odnést domů, mohl si zakoupit dvanáctku a Xantho v třetinkových lahvích. Ale žatecké pivo není v Nepomuku neznámou veličinou, protože díky místní Normě jsme mohli už ochutnat Premium, Export, Baronku či Lučana. První jmenované je v nabídce i v těchto dnech. Dalším stánkem, za který jsem byl rád, je rakovnický Bakalář. Dávám dvanáctku, která rozhodně nezklame. V Rakovníku se vaří po obnovení vynikající pivo. Vždyť také mají výstav minipivovaru. Na Bakaláře ale můžeme zajít i v Plzni , takže mi není tak vzácný. V Nepomuku byl k dispozici i lahvový, bohužel v nových zelených lahvích, které jsou zatím prý jen na export, ale v dalších letech by mělo být rakovnické pivo plněno jen do nich. Trošku mi zarazila cena třetinky (17 Kč) oproti půllitru, který byl za dvacku. Nevím, jestli je to dobře. V Nepomuku se prezentovaly i značky, které jsem neměl potřebu ochutnávat. Ať už díky jejich (ne)chuti či proto, že jsou mi tak dostupné, že dávám přednost pivům dosud řádně neprozkoumaným. Do té první skupiny zaručeně patří stánek SABMiller, který poskytoval značky Gambrinus, Pilsner Urquell a Velkopopovický Kozel. Zajímavé je, že na čele výčepního přívěsu se skvěl právě rohatý kozlík. Dále vynechávám Budvar a Pardál, Bernard, Svijany, Koutské, ale to už se jedná o skupinu druhou - dobrou, ale dobře přístupnou. Teď je ten pravý čas vrátit se k pivům z Poličky. Mohli jsme ochutnat tři druhy - Hradební tmavé, Otakara a kvasnicového Záviše. Posledně jmenovaný mi zachutnal natolik, že Polička dosáhla u mě na pomyslný vrchol mezi průmyslovými pivovary. A myslím si, že se nenaplňují slova uvedená v diskusi na jiném serveru. Poličské pivo není rozhodně zcela prázdné a už vůbec nepřipomíná nasládlou vodu... Poštěstilo se mi zakoupit předposlední sadu lahví Poličského piva, takže si ho budu moci vychutnat v následujících dnech v klidu domova. Šestnáctý ročník nepomuckých pivních slavností nebyl jen o dobrém pivu, ale i o setkání a popovídání si s lidmi, kteří pivem žijou. V sobotu jste mohli v Nepomuku potkat plno pivařů, které znáte pod přezdívkami z Pivního.infa či Beerborce, namátkou uvedu CzechBeerMana, Debrdyho, Dorise, Dwarfa, Egypťana, Kozla, LosPedrose, Malakina, Mantase či Michala Bre. Obzvlášť příznivce dobrého piva z Moravy obdivuju, já asi takový pivní turista nikdy nebudu. Zlatavý mok je třeba také něčím zajíst a o jídlo zde nouze není. Mohli jste si dát klobásy, langoše, živáňskou pečeni či steaky. I muzika se konala. A musím uznat, že hudební produkce nebyla nijak hlasitá, takže se na druhé straně náměstí dalo v klidu povídat. Mně se nejvíce líbil rockový Barbus a Pilsener Queen tribute band. Nejvíc jsme se všichni obávali počasí, ale i to vyšlo. Pro přespolní příznivce dobrého českého piva snad jen mohla být zklamáním neúčast většiny minipivovarů. Jinak si myslím, že se akce povedla po všech stránkách a já byl moc spokojen. V Nepomuku tak začala nová tradice pivních slavností, které jsou opravdu o pivu. A já doufám, že se zde budeme střetávat u dobrého piva i v letech následujících.

Richard Chodora - PIVNÍ.INFO
originální článek i s fotografiemi naleznete zdeDALŠÍ POSTŘEHY:

SVĚT-PIVA.CZ
diskuze na NEPOMUK.CZ

LOŇSKÉ STRÁNKY
Nepomucké pivní slavnosti
IXX. NEPOMUCKÉ PIVNÍ SLAVNOSTI .. 9.ČERVENCE 2011 .. NÁMĚSTÍ V NEPOMUKU .. VSTUP ZDARMA

POŘÁDÁ O.S. NEPAL POD ZÁŠTITOU MĚSTA NEPOMUK ... WEBHOSTING: MULTIMEDIA ACTIVITY