Ohlasy

Čtvrt století s pivem

Čtvrt století s pivem

Čvrt století, to už je pěkná řádka let a přesně pětadvacetkrát bylo nepomucké Náměstí Augustina Němejce svědkem pivních slavností. Začátky byly nadějné, kolem desítky pivovarů značek, které jsme moc neznali, rajonizace byla ještě patrná a tak nás potěšila přítomnost i takových značek jako Staropramen, Měšťan, Herold, Platan či Kozel. Postupně začala kvalita upadat a vrchol tomu dalo pořadatelství Restaurace Švejk, kdy byla na čepu jen produkce Plzeňského Prazdroje a vstoupit jste mohli pouze za poplatek. Vytratilo se tak takové to sousedské setkání s těmi, co jdou jen tak okolo.

Začátek
Začátek
Naštěstí se akce ujal spolek Nepal a my jsme mohli i letos degustovat rozličná piva různých výrobců, zejména minipivovarských. A jak mám minipivovary rád a rád jejich piva ochutnávám, možná že Ti větší tady malinko začínají chybět. Vždyť tu z nich bylo možno ochutnat jen Rohozec, Konrada, u mne Kácov a Tambora, u pořadatelů Poličku a vedle ve stánku Poutníka, Krakonoše a Dačice. Ne, v Dačicích není pivovar, to jen neznalý či vychcaný provozovatel tak prezentuje pivo Dačický. Smutnější je, že se tato informace dostala i na plakát akce. Možná by si pořadatelé mohli informace více ověřovat.

Dva nováčci
Dva nováčci
Nemá asi větší smysl vyjmenovávat všechny zúčastněné pivovárky, zmiňme tedy alespoň ty, které se v Nepomuku prezentovali vůbec poprvé. Zámecký pivovar a lihovar Blatná. Jejich pivo jsem měl naposledy na otevření pivovaru a za ten rok se tam leccos změnilo. Sládkem je paní Dáša Vlková a myslím, že na pivu je to rozhodně znát. Desítka byla výborně pitelná, jemná, prostě ideální na letní či celovečerní popíjení v hospůdce. Desítku z Kalikovaru jsem měl tu čest ochutnat z ležáckého tanku, kde byla výborná. Bohužel dnes měla docela nepříjemnou příchuť, budu muset provést kontrolu přímo v Kalikovském mlýně.

Hostivar
Hostivar
Dále ochutnávám Hostivar. Spodně kvašená třináctka není vůbec špatná a je původem z jedničky. Škoda, že nepřivezli ochutnat i pivo z Trautenberku, jehož logo se také skvělo na dodávce zaparkované u pražského stánku. Slavkovské pivo zde čepuje Pivní mozaika, která si desítku cení na 35 Kč, což už je docela dost. Dále jsou na řadě Zbraslavice , dávám dvanáctku Huberta. Bohužel pivo je na můj vkus dost teplé a zřejmě tomu tak bylo i v pozdějších hodinách. Škoda, budu se muset zastavit na inspekci přímo ve Zbraslavicích…

Máte to teplé
Máte to teplé
Jako poslední ochutnávám jedenáctku z České Kamenice , která zdá se býti v dobré kondici. Čtyři piva, je to moc nebo málo? Nějak dnes už nemám chuť a tak se raději věnuju jen čepování. Snad je to dáno deštivým a poměrně studeným počasím. Takhle by to dál nešlo, svatý Jene. Proč zrovna při výročí musí být nejošklivěji z celého zatimního léta? Hned v neděli panuje prakticky ideální počasí – pod mrakem, občas prosvítá sluníčko. Tohle se moc nepovedlo. Budete se muset, tam v tom českém nebi, více snažit, abyste si nepomucké pivaře udobřili.

Lidi přeci jen přišli
Lidi přeci jen přišli
Asi nemá moc smysl vyjmenovávat všechny druhy občerstvení, myslím, že hlady nikdo neumřel i když kdovíjaká gastronomie se nekonala. Hudební produkci jsem vnímal jen jako kulisu, nic mne nenadchlo natolik, abych se šel bavit před pódium. Unaven ze čtrnáctihodinové šichty se kolem půlnoci dostávám domů a usínám spánkem spravedlivých.

Náš stánek
Náš stánek
Protože mi docela dost piva zbylo, mohu ochutnat druhý den svoji produkci a bohužel musím přiznat, že jak Žernov od Tambora, tak Hubertus 12 z Kácova byly mnohem lepší než ZHP, tahle várka se moc nepovedla 🙁

P.S.: V Nepomuku se letos pohyboval i pan Spilečný…

Richard Chodora – PIVNÍ.INFO
originální článek i s fotografiemi naleznete zde


23. NEPOMUK

 

Počasí letos mělo směle konkurovat loňskému Slunnému Nepomuku. Nicméně se sv. Jan zřejmě přimluvil a místo parného vedra bylo horko pod mrakem a občas foukl i větřík. Spadly asi tři nebo pět kapek deště, takže ideál. Letos se zdálo, že stánků s pivem je opět o něco méně, nicméně na výběr bylo i tak piva nepřeberně. Já jsem koštnul jen opravdu málo od pivovarů, které jsem vesměs neměl ještě čest ochutnat – U Tří králů Prostějov, Heřman Vladislav, pražská Kolčavka a Kounice. Všechna piva velmi dobrá, Kolčavka 11 hodně světlá, což mi ale vůbec nevadí.
Heřmani
Heřmani
Dále svoji premiéru v Nepomuku měl bolevecký Blahovar, Slepý krtek z Ujkovic (kde opět neměli ležák :(), Příšov či Bezděkov.Já jsem tu opět služebně a mohu říct, že je to rok od roku náročnější 🙂 Letos jsem chtěl představit prakticky celý tamboří sortiment, ale prokoučoval jsem jednu věc. Myslel jsem si, že v panujícím horkém počasí nebude problém na začátek nasadit vedle 11° desítku. Bohužel na slavnostech piva lidé moc výčepní piva nechtějí a tak se jí nevytočil ani 15,5l soudek, takže už nedošlo jak na J.Jakoubka tak na R.A.Dvorského, což si myslím je docela škoda.
Kolčavka
Kolčavka
Loni hozenou rukavici pána z Trautenberka letos pozvedla děvčata a chlapci ze Švédska – ABBA. Jen mne trochu zarazilo, že umí perfektně česky a také, že v jejich letech vypadají dost mladě a vydrží tančit celou produkci bez zadýchání. Inu sociální stát severského typu 🙂

Jaká že piva jste ještě letos mohli na nepomuckém náměstí ochutnat? Namátkou Purkmistra, Letiny, Belveder, Konrad, Svijany, Lyer, Richard, Klenot, Krčín, Modrá hvězda, Chýně, Antoš, U Stočesů, Kout, Holba, Gambrinus, Zhůřák, Čižice, Poutník, Chodovar, Krakonoš, Polička nebo Strakonice z embéčka, které si nelámalo hlavu a nechalo pěkně škvařit sudy s nepasterovaným pivem na přímém slunci 🙁 Z říše pak byl k ochutnání Krombacher.

Sudům je teplíčko
Sudům je teplíčko
O hladové žaludky se staralo několik stánků s nepřebernými pochutinami, leč osobně jsem si nemohl moc vybrat, ale to je spíše můj problém.

I letos návštěvníci formou ankety hlasovali pro nejlepší pivo slavností. Na prvním místě se umístil Tlustý netopýr 17% IPA od Antoše ze Slaného, druhý byl Klenot 12% z Radnic a třetí pak Modrá Hvězda 12% z Dobřan. Čestné uznání získal Akciový pivovar Letiny za 12% světlý ležák, Měšťanský pivovar v Poličce za 11% ležák Otakar a Zhůřák Zhůř za Czech Blonde Ale Světluška. Zvláštní cenu pořadatelů pak získal Blahovar Plzeň – Bolevec za jeho Summer Ale.

Tady měli dle návštěvníků nejlepší pivo
Tady měli dle návštěvníků nejlepší pivo
Fotil jsem povětšinou dopoledne či v brzkém popoledni, kdy návštěvnost byla menší. Vězte, že později se nepomucké náměstí zaplnilo a u některých stánků se mohly tvořit fronty.

Dal bych si pivo, ale jen, zda je řádně vychlazené?“ zněla jedna z otázek kolemjdoucích. Samozřejmě, že máme dobré pivo, jak jinak, je moje odpověď. „On zde snad má někdo teplé pivo?“ Že by se při dnešních výkonných výčepních zařízení mohlo stát, že by nestíhaly? Tomu se mi moc nechce věřit. Tak čím to může být, že můžete dostat ne právě dostatečně vychlazené pivko?

Na náměstí nepomuckém
Na náměstí nepomuckém
Za rok, 16. července 2016, se na Vás těším na nepomuckém náměstí a věřím, že Vám nabídnu dobré, řádně vychlazené pivo. Že sv. Jan zařídí počasí alespoň tak dobré jako letos. Myslím, že ochutnáme jak staré známé značky, tak i piva z nově vzniklých pivovárků z celé naší vlasti. To vše, pokud běh světových dějin dá…

Richard Chodora – PIVNÍ.INFO
originální článek i s fotografiemi naleznete zde


SLUNNÝ NEPOMUK

Tak letos to vyšlo, ani mráček po celý den. Sice se nám podrážky nelepily na nepomucké kočičí hlavy, přesto ale bylo horka dost. Kdyby sem tam nefoukl vlahý větřík, asi bychom se všichni tentokráte upekli. A dle mého názoru se počasí podepsalo na menší návštěvnosti, alespoň přes den. Nebo se pletu? I letos jsem se zúčastnil aktivně, po většinu dne jste mne mohli zastihnout pod královédvorským slunečníkem, kde jste mohli ochutnat Tambora 11, ZHP 11 a Hubertus 12, vše v nefiltrované podobě. Původně jsem měl mít na čepu kroměřížského Maxmiliana, ale toho se nepodařilo včas zavézt. Tímto se všem, co ho očekávali, omlouvám…

Naše stanoviště
Naše stanoviště
Nefiltrovaným pivům teplé počasí obecně neprospívá. Zvláště pak Vám to mohou dát najevo svoji zvýšenou pěnivostí. Proto jsem sudy průběžně balil do ručníku namočeného v kašně. Tentokráte jsem ze tří piv měl problémy jen s Tamborem, ideálně se do půllitrového kelímku dala načepovat tak třetinka piva. A bylo to pivem/sudem, protože nepomohla ani výměna rychlospojek či přeražení na jiný kohout. Škoda, pivo je to výborné a dnes v chládku Pivní prodejny už teče normálně. Takže „splašky“ jsem letos dopíjel vesměs královédvorské. I tak ale došlo i na ochutnávku jiných piv, pro mne nových.

Těmhle sudům asi přímé slunce nevadí
Těmhle sudům asi přímé slunce nevadí
Ochutnal jsem celkem čtyři nová piva a hned prozradím, že všechna byla dobrá až výborná, což je povzbuzující. Kdyby tento trend měl pokračovat u většiny nově vznikajících minipivovarů, bylo by to krásné. Jako prvního koštuju ještě dopoledne modravského Lyera , který je ale dost teplý a také dost pění, proto beru za vděk třetinkou natočenou do půllitru. Ono po ránu byl problém s elektřinou a modravským shořela dvě chlazení. I naše větev získala nepředržitou dodávku až kolem jedenácté hodiny. Většinu fotek jsem dělal ze začátku, když byl čas, takže se nedivte, že u stánků není moc lidí – odpoledne a večer tomu bylo jinak.

Lyer z Modravy
Lyer z Modravy
Dalším pivovarem, na který jsem si brousil půllitr byl sedlčanský Krčín . Zde dávám jedenáctku a musím uznat, že je výborná. Pan „spilečný“ umí. Škoda, že dnes nemohu ochutnat celé portfolio sedlčanských piv, to na takové akci prostě není možné. Snad se někdy do Sedlčan dostanu na plnohodnotný košt. Dnes a v příštích dnech totiž bude otevřen pivovarský výčep, kde by k zakousnutí mohlo být i něco z morčete, ehm morčacieho mäsa, česky tedy krůty. Vždyť pivovar je součástí krůtí farmy Druhaz.

Spilečný
Spilečný
Podobně pozitivní pocit mám z Bobra . I v Zadní Třebáni pivo vařit umí. Koštuju dvanáctku a spokojenost. I ku Třebáni se chystám, mám vymyšlenou trasu Podlesí (dnes poslední ochutnané pivo), Jince, Hostomice, Všeradice a Zadní Třebáň. Stačí jen najít termín a sehnat někoho na řízení motorového vozidla. Ve stánku Bobra poznávám i pana majitele, kterého si pamatuji z jeho návštěvy Pivní prodejny, když před pár měsíci putoval po Vrčeňsku 🙂

Bobři
Bobři
Nebýt zde službně, jistě bych toho ochutnal mnohem více, třeba piva z těchto stánků (výčet určitě vydá na půl odstavečku :)) – Antoš, Belveder, Radnice, Vilém, Richard, Zhůřák, Bizon, Lochota, Vítek, Dobřany, Stočesojc, Kyšice, Radouš, Letiny, Permon, z těch průmyslovějších Regent, Krakonoš, Poutník, Herold, Konrad nebo pořadatelskou Poličku. Obecně se zdá, že stánků bylo méně než v minulých dvou letech, ale to vůbec nevadí. I při takové účasti je rozhodně z čeho vybírat a určitě nikdo neochutná úplně vše, co by chtěl.

U stánků
U stánků
Takže za mne opět jednička z hvězdičkou. Letos byl pivní zážitek umocněn i kulturním programem, ve dvaadvacet hodin totiž vystoupila tanz metalová formace Trautenberk z Klatov, která má i přes obrovskou ztrátu skvěle našlápnuto. Doufám, že klukům nebude vadit, že poslední fotku jsem si vypůjčil z jejich fejsbůku, abyste viděli, že bylo plno 🙂 Díky Nepále a příští rok 18. července se možná potkáme na nepomuckém náměstí i s Vámi. Svatý Jene, za rok jen trošku uber na teplotě…

Trautenberk
Trautenberk

Richard Chodora – PIVNÍ.INFO
originální článek i s fotografiemi naleznete zde


FOTOREPORTÁŽ JIŘÍHO BEROUŠKA na Rajče.cz


NEPOMUK BERE

Letošní ročník měl nejblíže již dlouho slibovanému názvu Slunný Nepomuk. Sv. Jan se s počasím vytáhl, nespadla ani kapička, nicméně sem tam beránek proletěl nad nepomuckým náměstím. Protože nás pořád straší se změnami klimatu – rozuměj dřívějším globálním oteplováním – necháme si tento název až bude opravdu celý den jasno, až slunce bude rozpalovat dlažební kostky, na které se Vám budou lepit podrážky Vašich bot 🙂

Pomalu začínáme
Pomalu začínáme
Ale zpět k sobotě 13. července 2013, kdy opět vyrážím na Nepomucké pivní slavnosti reprezentovat dvě značky – Zelenohorské pivo a Tambora. Dávám si předsevzetí, že nesmím dopadnout jako vloni, kdy jsem prakticky nic neochutnal. Proto se hned po rozbalení našeho stánku, který jste našli na stejném místě jako loni, stavuju ve Žlebských Chvalovicích, jejichž pivo jsem ještě neměl tu čest ochutnat. Zjišťuji, že pan Kutílek vaří velmi chutné pivečko. Snad jej zase ochutnám, třeba na SVS.

U Kutílků
U Kutílků
Fungl novým pivovárkem je Energon z Nového Rybníka (ne není to ten kemp mezi Nepomukem a Žinkovami). A opět nejsem zklamán. Vždycky, když mám ochutnat neznámé pivo, lhostejno z jak velkého pivovaru, mám obavu, zda nepůjde o propadák, což je vzhledem k raketovému rozmachu (mini)pivovarnictví dosti pravděpodobné, když pivo mnohdy vaří leckterý výčepák či kuchař. O to je pak příjemnější, když (pro mne) nové pivko prostě chutná. Dále jsem už koštnul jen desítku Vítka z Prčice a nakonec polotmavé Radnice výměnou za jedno ZHP.

Energoni
Energoni
Nevím, zda je to mou nešikovností či nezkušeností, teplem nebo výčepním zařízením, ale zase mi pivo neteklo dle mých představ. Problém pěnivosti opět řádil, takže dopíjím „spadlou pěnu“. Když Vám to nejde, jak byste chtěli, nemáte z toho tu radost, nemáte dobrý pocit. Zajímavé je, že když jsem narazil druhý den v Prodejně, tak naopak pěna skoro žádná?! Nastává pak otázka, zda není lepší pro příště užívat si jako prostý návštěvník.

Naše základna
Naše základna
A jak to viděl z té druhé strany kolega Dwarf?

Na pivní slavnosti do tohoto západočeského městečka jsem se vydal potřetí a po 3 letech. Od účasti jsem si sliboval ochutnání pár dobrých piv, včetně několika zástupců nových pivovarů, s nimiž jsem dosud neměl tu čest se potkat, a pěkně strávené odpoledne ve společnosti známých lidí, kteří mě vždy na podobných akcích potkávají 🙂

Na rozdíl od minulých účastí s noclehem v Chodyho zahradní chatce jsem tentokrát dorazil na otočku vlakem přes Tábor, Písek a Strakonice. Svých 7 hodin jsem využil na 100%, ochutnal jsem celkem 15 piv (6x 0,5 + 9x 0,3), pokecal s pár dobrejma lidma a zcela vychutnal krásný slunečný den.

Dwarf s Kozlem, nikoli velkopopovickým
Dwarf s Kozlem, nikoli velkopopovickým
Počet zúčastněných pivovarů atakoval hranici 30 kusů – z proklamovaných nedorazil Chalupník z Perštejna a Kněžihorský ze Bzence. Na oba jsem se chystal, ač účasti bzeneckého piva jsem už předem moc nevěřil.

Byl jsem zvědavý i na stánek podniku, o kterém se nesmí hovořit, honosícího se označením Staročeský pivovar, o kterém bylo napsáno mnohé, leč zřejmě nikdo stále netuší, kde a jak piva připravuje. A že jich bylo k dostání spousta. Osobně jsem si ke koštu vybral tmavý ležák s přídavkem chilli. Pálilo to opravdu hodně – v 1. fázi po polknutí jsem necítil nic a až později to začlo strašně pálit. Vzpomenu-li si na chilli pivo od Kalteneckeru, které bylo perfektně vyladěné, musím říct, že tohle se hrubě nepovedlo a zprávy, které se mi o fungování tohoto „pivovaru“ donesly, asi nebudou jen fámy (druhá půlka piva putovala do kanálu).

Nejmenovaný
Nejmenovaný
Ještě se musím zmínit o situaci, která nastala při nákupu této dobroty. Na slavnostech jsem s sebou měl své sklenice objemu 0,5 a 0,3 litru. Pan GK si při natáčení piva neodpustil přednášku o nehygieničnosti používání vlastního skla, přičemž prý jako BeerBorec (měl jsem tričko z posledního srazu BB) bych si to měl uvědomit a nevystavovat přítomné stánkaře hrozbě pokuty až do výše 40 000 Kč. Nu což, má to zmáklé všechno, krom piva… Otázek bych na něj měl spoustu, ale přešla mě chuť to zkoušet.

Akce je v plném proudu
Akce je v plném proudu
Tuto nepříjemnost jsem záhy spláchl výborným popovídáním s panem Ilgnerem a jeho vynikajícím pivem APA, kterým jsem se nasměroval vstříc dalším dobrým pivům a milým povídáním s lidmi, kteří svému oboru rozumějí 🙂

Za pořadatele se pro PI vyjádřil pan Pavel Kroupa: „Myslím, že letošní pivní slavnosti dopadly nad očekávání dobře. Po loňském jubilejním ročníku jsme se obávali, že již není možné jít dál, ale byli jsme příjemně překvapeni. Hlavně nás potěšilo, že o Nepomuk je mezi pivovarníky zájem. Dorazil historicky nejvyšší počet pivovarů a přihlášky přibývaly až do posledního dne. Zdá se, že akce konečně získala jisté renomé nebo si alespoň napravila, za těch šest let, co ji pořádáme, jméno.

Pivní bar Vilém
Pivní bar Vilém
Osobně mě těší také vzrůstající pestrost produkce českých pivovarů. Před dvěma lety jsme procházeli s kolegou náměstí a namáhavě hledali nějakého toho ´ejla´. Letos byla možnost ochutnat téměř tucet svrchně kvašených piv – a to nejen z ječného sladu či pšenice, ale například i ze žita.

Musím ještě zmínit jeden veliký plus – a tím byla spolupráce s městem Nepomuk. Letos se město za slavnosti opravdu postavilo. Velkou pomocí byla nejen výrazná finanční podpora, ale i personální výpomoc s přípravou infrastruktury a úklidem po akci. Městu tedy patří veliký dík!

Radnice za tmy
Radnice za tmy
Součástí Nepomuckých pivních slavností je i návštěvnická anketa o nejlepší pivo. Hlasovací lístky naleznete u každého stánku. Někdy se stane, že Vám jej někdo předvyplní. Nemám to rád, ale dá se to pochopit a Vy si můžete vyzvednout prázdný lístek jinde. Letos však po otevření urny bylo nebývalé množství odevzdaných hlasů. Nemálo z těchto lístků však bylo vyplněno jedním či dvěma rukopisy (psace a tiskace), kde na nějakém místě (1,2 nebo 3) figuroval vždy jeden pivovar, vlastně ani nevím, zda se jedná o pivovar… Opět jsem letos od tohoto „podniku“ jen usrknul a byla to hrůza.

Nashledanou za rok
Nashledanou za rok
Kdybych nečepoval, rád bych ochutnal piva z pivovárků, které mi nejsou běžně dostupné: Antoš, Energon, Hastrman, Kynšperk, Most, Únětice a Žlebské Chvalovice. Snad příště, ale to jistě do Nepomuku přijedou zase i jiné, snad i nové, pivovárky…

Richard Chodora – PIVNÍ.INFO
originální článek i s fotografiemi naleznete zde

 

DVACÁTÝ NEPOMUK

Loni se Nepomucké pivní slavnosti povedly na jedničku a já tak mohl zvolat Bravo Nepomuk! A jelikož to byl ročník devatenáctý, vyvstala logicky otázka: Jaký bude ten další, jubilejní, dvacátý? A jak se tak blíží termín, dostávám čím dál větší chuť se zúčastnit i jinak než jen jako návštěvník a ochutnávač dobrých piv.

Slovo dalo slovo a já jedu do Nepomuka prezentovat dvě značky – královédvorského Tambora a Zelenohorské pivo. Tambor mi poskytl propagační vybavení, další chlazení a prodejní sortiment. Zelenohorské je z marketingového hlediska ještě prakticky v plenkách, takže se krčilo jako přítoč, nicméně docela úspěšná. Ale zpět do onoho letního rána 7. července l.p. 2012…

Náměstí se zaplňuje stánky
Náměstí se zaplňuje stánky
Jsem na takové akci jako prodávající poprvé a nevím přesně, jak to chodí. Provázejí mne otázky jako: Bude pivo v pořádku? Bude bezchybně fungovat chlazení? Budou k nám vůbec chodit lidi? A bude jim naše pivo chutnat? Asi i proto už po páté nemohu dospat a když konečně zaberu, budí mne před osmou hodinou budík. Na nepomucké náměstí dorážíme kolem deváté, což se ukazuje vůči avizovanému začátku od 11 hod. jako akurátně postačující. Dostáváme přidělené místo pod bývalou školou, což není zrovna nejexluzivnější, ale zase mohu zaparkovat zázemí hned vedle.

Naše místo
Naše místo
Na pomoc mám kamaráda a později je povolána i manželka. Oběma velké díky! Zpoceni úspěšně a nezkušeně stavíme náš stánek. Narážíme a začínají chodit první zákazníci. Na čepu máme dva Tambory (11 nefiltr. a 12 R.A.D.) a Zelenohorské 11 nefiltr.. Idylku ale kazí počasí, začíná pršet a místo, aby se náměstí plnilo, tak se spíše vylidňuje. Zůstávají snad jen přespolní, kteří nemají kam utéct a tak v pláštěnkách pobíhají mezi stánky. Zase je více času na pár slov. Mezi čtrnáctou a patnáctou hodinou se počasí umoudřuje a i slunko zpoza nepomuckého kostela vykoukne.

Sluníčko už svítí
Sluníčko už svítí
Náměstí se konečně začíná zaplňovat a nám začíná ta pravá pivní šichta. Pivo teče poměrně v pohodě a snad i zákazníci jsou spokojení. Někteří se opětovně vrací a to je známka, že jim u nás chutná. Najednou se ale něco stalo a pivo začalo dost pěnit. Čím to je? Co s tím? Naštěstí domněnka, že by to mohlo být kompresorem, je správná, ale pomáhá jen jeho ruční vypínání, což vede k neustálým výkyvům v pěnivosti 🙁 Nevyhneme se tak přelévání pěny. Nebojte se, nedostali jste ji Vy, nýbrž končí v mém degustačním půllitru.

Nálada je výborná
Nálada je výborná
A protože se mi pěna postupně dolévá, mám furt co pít a v kombinaci s vytížením mi nějak nezbývají síly ani čas na ochutnání jiných vzorků. A představte si, že řezané (a mírně zvětralé) ze všech tří piv je poměrně chuťově dobré. Dostávám tak koštnout akorát jednu IPu, která je opravdu až nechutně hořká, nicméně pro milovníky tohoto typu asi dobrá. A pak si jen líznu od kamaráda produkt jednoho minipodniku a opravdu mu ten půllitr nepřeju 🙁 O odpověď na otázku, jak tedy chutnala všechna ta různá piva a kdo všechno stál v Nepomuku za zmínku, poprosím Vás v diskusi pod článkem.

Stánky
Stánky
Z těch, kdo se oproti avizovanému seznamu, dnes nedostavil, měli návštěvníci největší zájem o Železnou Rudu (trošku jsme ji nahradili Zelenohorským:)), Kout na Šumavě a loňského vítěze ankety o nejlepší pivo Radouše ze Šťáhlav (který prý neměl navařeno). Tradičně piva točili také pořadatelé, pro mne zejména Poličku a Poutníka. Dále bych si asi neodpustil ochutnávku Ferdinanda, Nové Paky či Žatce. Z minipivovarů pak jistě zaujaly stánky Bělečského Cara, Pacova či Vítka z Prčice. Dále jsem zahlédl Modrou hvězdu, Strakonice, Chodovar, Pivovary Lobkowicz, Regenta, Herolda, Stočesovic, MMX, Richtery a jistě i další (doplníte mne?).

Zahraniční zástupce
Zahraniční zástupce
Celkově mi připadlo, že letos není účast tak obsáhlá jako loni, ale může to být jen můj dojem, protože jsem se nepohyboval po rynku. A ono je to ve finále jedno. Stejně nemůžete ochutnat všechno, tedy pokud nekoštujete po deckách 🙂 Kulturní program moc nevnímám, snad jen, že je dost nahlas a náš stánek sice poměrně daleko od pódia, ale zase na druhou stranu přímo proti 🙁 Jídla bylo požehnaně a myslím, že k dobrému pivu v kvalitě dostačující.

Pilo se do noci
Pilo se do noci
Za mne tedy akce na výbornou. Myslím, že jsme královédvorským pivovarníkům ostudu neudělali. Za rok se s Vámi těším zase naviděnou. Jestli za pípou či na place, to je otázka. Pořadatelům pak přeju do dalších ročníků elán a plno pivovarů, které se u nás budou chtít prezentovat svým pivečkem…

Richard Chodora – PIVNÍ.INFO
originální článek i s fotografiemi naleznete zde

Začátek reportáže: 9:44

 

BRAVO NEPOMUK! (2011)

Pěti hvězdičkami, tak bych ohodnotil letošní Nepomucké pivní slavnosti. Příští jubilejní dvacátý ročník to bude mít opravdu velmi těžké, aby udržel laťku takto vysoko. V Dýšině jsem si stýskal, že pivovary nejsou ochotny na pivní slavnosti jezdit a raději pošlou jen sudy, které pak pořadatelé či různí hostinští vytočí ve svojí režii. V Nepomuku bylo plno značek takto točeno, ale pro velkou účast pivovarů jsem se k výčepům pořadatelů či KMP nedostal. Nebudu zde dělat výčet nabízených piv, značek či pivovarů. Zastavím se jen u těch, které jsem ochutnal a případně u stánku popovídal, protože hlavně o tom jsou pivní slavnosti.
Slavnosti pro mne začínají po jedenácté hodině dopolední, kdy si jedu vyzvednout zásilku Novopackého piva do prodejny. Pak už jen pár hodin a mezi druhou a třetí vcházíme na náměstí do víru letošních slavností a popravdě řečeno pivaři přechází zrak z nabízených piv. První na řadě jsou samozřejmě piva, která mají u mě malou premiéru. Snažím se volit vždy světlý ležák, na speciály není čas ani chuť. Začínám Radničním pivovarem z Jihlavy, jejichž dvanáctka je rozhodně pitelná, ale trošku mi, a nejen mně, v ní vadil takový dozvuk jakoby tmavého sladu.
Všímám si, že Nepomuk navštívily i (skoro) plzeňské minipivovary Purkmistr, Pašák, Lochota a Modrá Hvězda z Dobřan. Nedávám, protože jejich piva si mohu vychutnat jindy na místě činu. Z Plzeňska jsem si ale neodpustil Radouše a musím uznat, že Pilsner Ilgner mi spravil chuť. Výborné pivo světlejší barvy, které není podobné minipivovarským ležákům, které se někdy podobají jako vejce vejci. V průběhu slavností byla prý na čepu i „nová“ dvanáctka, kterou jsem ale nestihl a tak si k závěru vychutnávám ještě jednoho „starého“ Radouše…
Překvapením byla účast dvou minipivovarů z Prahy, které jsou spřízněny přes pana Richtera z Bulovky. Ochutnávám jedenáctku PUB a na košt dostávám limetkové, které je velmi osvěžující, ale já si dnes prostě nechci „kazit“ chuť nějakými příměsemi. Odmítám tak i Salvator, který by mě určitě odzbrojil. Nebylo by to ono, kdyby chyběl Franta Strnad ze Železné Rudy. Dnes s „novou“ dvanáctkou Švejk a lvem…
Švejk je výborné pivo, ale na můj vkus dost sladké, resp. by chtělo přichmelit. Na druhou stranu je dobře, když je každé pivo jiné. Tohle mělo sametovou pěnu a jemnou chuť, ale dnes mi prostě až tak nesedlo. Další pivo, které jsem ještě nekoštoval a jehož přítomnost mě zde mile překvapila, je MMX z Letů u Dobřichovic. Navíc tohle pivo vyvolává rozporuplné pocity. Takže i já dnes mohu přispět se svým názorem. A musím konstatovat, že tohle tedy opravdu ne. Bohužel, mělo divnou příchuť, která dle mého nemá v pivu co dělat. Bývá i v některých lahvových pivech průmyslových pivovarů, naposledy v třeboňském Regentu.
Jediný hospodský stánek, který jsem navštívil, byl z blovické hospody Na Hradišti , který hájil barvy pelhřimovského Poutníka, jejichž nefiltrované pivo je pro mne vzácností (už pro jeho trvanlivost v řádech dnů). Za pípou je vedoucí hradišťské provozovny Pavel Kuchař a já si tak postupně dopřávám nefiltrovanou dvanáctku i desítku a opět se mi potvrdilo, že Poutník je špičkou českého pivovarnictví. Stejně jako např. Polička, kterou čepovali pořadatelé.
Milým překvapením byla účast věčně usměvavého hastrmana z Velkého Rybníka na karlovarsku. Dávám jedenáctku a ke konci novinku Hastrmánka 6. Po těch ležácích je to sice dost vodové, ale dobré. Na léto ideální pivo k práci. Musím se přiznat, že se mi ještě nestalo, že bych od Luboše Vorla měl někdy pivo, které by mi nesedlo. Jen tak dál a já jen doufám, že se někdy do Velkého Rybníka podívám a ochutnám nějaká ta hastrmanská piva v pivovarské hospůdce.
Další průběh už si plně nevybavuju, o chutích piv nemůže být ani řeči. Dalším příjemným zjevením byl Starokladenský pivovar, který měl, jestli se nepletu, mj. na čepu švestkové pivo. Ještě si pamatuju, že jsem dával kvasnicového Regenta 12. Na ceduli je napsána mj. kvasnicová dvanáctka a nefiltrovaná šestnáctka. A to je prostor pro rejpala mého typu. Na otázku jaký je mezi kvasnicovým a nefiltrovaným rozdíl se mi dostává odpovědi, která mě plně uspokojila a tak je to správné a pro pivní osvětu další bod…
Takže u mě letos Nepomuk na výbornou! Největší plus je účast pivovarských. Jídlo jsem zvolil z bufetu pana Bárty. Výborný gulášek (stačil jsem předposlední porci) s rohlíkem (chleba bohužel už nebyl) navnadil chuťové buňky na další ochutnávání. Já jako starý pitval oceňuju libové maso, prostě lahůdka za pár korun. Z kulturního programu si pamatuju jen dechovou hudbu Big band ZUŠ Klatovy, jejíž ztvárnění písniček např. od Brouků hnala mráz na záda.
Už několik let otravuju s počasím, které Nepomucké pivní slavnosti provází. A letos to vyšlo. Leč název článku Slunný Nepomuk si schovávám na příští jubilejní ročník. Co Ty na to, sv. Jene?
P.S.: V noci, když už spokojeně zažívám všelijaké pivní chutě doráží na můj mobil SMSka s výsledky návštěvnické soutěže o nejoblíbenější pivovar slavností: 1) Radouš Šťáhlavy; 2) MMX Lety; 3) Hastrman Velký Rybník a 4) Chodovar Chodová Planá

PÁR FOTEK Z PIVNÍCH (2011)

Fotoreport Jiřího Berouška z 19. Nepomuckých pivních slavností je ke shlédnutí tady.

 

ŽÁDNÝ NEPOMUK (2010)

Ne nebojte se, i letos se konaly Nepomucké pivní slavnosti, tentokráte již jejich osmnáctý ročník. Pro mě ale skončily dříve než začaly, protože v pondělí před mi byla nasazena antibiotika. Nejhorší na celé věci je, že v sobotu už Vám většinou nic moc není, ale léky se musí dobrat. No nedalo mi to a nakonec jsem se na chviličku zastavil, abych udělal pár fotek a trošičku nasál atmosféru. Chlazené nealkoholické pivo bylo k mání, bohužel jen v lahvi, u Bernarda a K Brewery (Lobkowicz).
Nevím, které stánky byly pivovarské, které zastupovali různí hostinští či obchodníci. Jistě se mnou budete souhlasit, že nejlepší je stánek s posádkou přímo z pivovaru. Ze všech nejvíc jsem se těšil na Vítka z Prčice a jsem rád, že jsem stačil naplnit PETku, protože za chvilku již vítkovci míří k domovu, do Prčic :). Čeká na mne v lednici a bude to první „normální“ pivo, které si po nemoci dám. A s odstupem času musím uznat, že je to pivo výborné. Sice trošku hořčí, ale mně plně vyhovuje. Bravo!
Z minipivovarů tu měli vlastní stánek ještě Rodinný minipivovar Pacov, vyšebrodský Jakub a plzeňský Purkmistr, kde za výčepem poznávám paní sládkovou. Když připočtu přehršel minipiv z výčepů pořadatelů či Pivních cest Vaška Fialy, můžu směle prohlásit, že „kvasnicový“ pivař si zde rozhodně přišel na své.
Ten, kdo má radši piva filtrovaná, ale rozhodně netrpěl. Plejáda průmyslových pivovarů zaručovala pestrou nabídku chutí a to i včetně piv nefiltrovaných. Nezkoumal jsem, co bylo kde přesně na čepu, snad aby mi to nebylo líto. Mohu jen vyjmenovat pár značek (pivovarů), které jste letos v Nepomuku mohli ochutnat: Novopacké, Poutník, Ferdinand, Bernard, Herold, Regent či K Brewery. Pokud jsem na nějaké to pivko zapomněl, tak mě omluvte, přece jen nejsem na nealko tak zvyklý a může se stát, že na mou paměť má negativní následky 🙂
O hodnocení jednotlivých piv, jídla, muziky a celkové atmosféry bych chtěl proto poprosit kolegu Luboše, který na nepomuckém rynku strávil nepoměrně více času než já.
Tak to byly letošní pivní slavnosti z pohledu Chodyho a jeho pohled musel být chtě nechtě zkreslen pitím nealkopiv. Plním tedy slib, co jsem mu dal, i když trochu opožděně.
Je sobota, 16 hodin a já vyrážím. Prvního koho potkávám, je právě Chody v doprovodu svého synátora. On vyráží za nealkem a já za alkem.
Začínám pivem, co jsem ještě nepil. Je to Vítek z Prčice. Mám rád hořčí piva a toto mě velmi zaujalo. Dle mého názoru bylo nejlepší, které se v Nepomuku točilo, nebo spíše, které jsem stačil ochutnat. Jen mě mrzí, že nemají svoje tácky. Další pivo, které jsem ještě neochutnal, byl mok z Pacova. Tak hurá pro něj. Po Vítkovi je to pro mě ale zklamání. Pivo není špatné, ale na můj vkus moc sladké. Stejně ho vypiji, já totiž piva nevylévám.
Dalším pivem byl Jakub. Ten jsem šel ochutnat s menšími obavami. Měl jsem ho na slavnostech v Táboře, kde mě vyloženě zklamal. No tentokráte to bylo úplně něco jiného. Pochutnal jsem si. Dále ochutnávám piva z pivovarů Chýně, Polička, Jihlava, Varnsdorf, Benešov a Pelhřimov. Ani jedno mě nezklamalo. Mám ale trochu strach z 15ti stupňového d´Este z Benešova, ale i to je vynikající (i když na mě trochu silnější).
Dále zde byla na čepu další piva. Některé už Chody jmenoval, tak malá rekapitulace: Nová Paka, Purkmistr, Dobřany, Kout na Šumavě, Lobkowicz, Chyše, Březnice, Český Krumlov, Černá Hora, Klášter, dva německé pivovary a Pivní cesty.
Určitě jsem na nějaké zapomněl, tak neváhejte a doplňte mě. Nevím, co bylo na tom pravdy, ale potkal jsem několik známých, kteří mě odrazovali od kvasnicového Kláštera. Prý je děsně kyselý. To pivo bylo jeden čas mým favoritem a chtěl jsem jej ochutnat, ale po tomto upozornění odvahu nenacházím. Měli ho točit zástupci restaurace Řemeslnická Beseda z Plzně. Z kvality tohoto piva byl v šoku i majitel vinárny Hrozen, kde se kvasnicový Klášter již několik let celkem úspěšně točí. Kdepak asi byla chyba?
Musím poděkovat pořadatelům, že zabezpečili tolik rozličných piv. Velkým plusem bylo i to, že v takovém horku se točilo pivo správně vychlazené a bez větších front. Vím, že je dnes těžké dostat pivovarské na slavnosti, tak proto si cením toho, že pořadatelé další piva točili sami. Díky tomu měli návštěvníci možnost ochutnat třeba Kocoura, kterého by v těchto končinách jen těžko hledali. A musím říci, že rozličná piva chutnala, protože k večeru se pořád častěji a častěji na pípách objevoval nápis „došlo“. Není to tak dávno, co zdejší slavnosti byli pod „patronací“ jednoho gigantu, či spíše jedné místní restaurace a spousta lidí tvrdila, že to pivo je jedinečné. No a uběhlo pár let a lidem toto kdysi „oblíbené a jedinečné“ pivo vůbec nescházelo, ba naopak. Každou chvíli jsem zaslechl „Už jsi byl tamhle, tam točí to a to a je to dobrý, ochutnej“.
Co se týká dalšího občerstvení, tak jste se mohli najíst dle libosti. Byla zde grilovaná kuřata, klobásy, steaky a spousta dalších pochutin. Kdo ale chtěl něco levnějšího a též dobrého, tak zašel do bufetu pana Bárty, který se nachází na náměstí těsně pod bývalým Šumavanem (na čepu mj. Herold 12). Zde jste se mohli dobře najíst a ke všemu za poloviční ceny.
Kulturní program byl celkem dobrý až na kapelu, která hrála těsně před ohňostrojem. Ne že by hrála nějak špatně, to ne. Ale narozdíl od předcházejících muzikantů hrála dost hlasitě až to už vadilo. Poslední skupinu „Lucie revival“ jsme už bohužel neslyšeli, protože ihned po krásném ohňostroji, který byl v příjemném čase 22:22 a byl nádherný, asi nejlepší, co jsem v Nepomuku zatím viděl, se spustila průtrž mračen (Dwarf může vyprávět – pozn. Chody). Dali jsme si pod jedním ze stanů ještě jeden kousek, tuším že to byla 16 Regent a doufali v brzký konec přívalu vody. Déšť spíš přidával než polevoval, takže jsme i přes proudy vody vyrazili směrem k autu a k domovu.
I když jsem domů dorazil úplně promočený, tak letošní slavnosti řadím k těm povedeným. Nejen, že jsem zde potkal spoustu známých a kamarádů, ochutnal dost zajímavých a dobrých piv, ale hlavně okoštoval dvě piva, která jsem ještě nepil. Součástí slavností bylo i vyhodnocení nejlepšího piva. A jak to nakonec dopadlo? První se umístil světlý ležák z pivovaru Purkmistr Černice, druhá byla jedenáctka Prokop ze Zámeckého pivovaru Chyše a třetí místo zbylo na 12ti stupňového Záviše z Měšťanského pivovaru v Poličce. Mé subjektivní pořadí ale vypadalo trochu jinak: 1) Vítek z Prčice, 2) Benešov shodně s Jakubem a 3) Polička s Regentem.
Závěrem bych chtěl jen poprosit pořadatele, aby pro příští rok zachovali rozmanitost pivních značek a počet pivovarů (samozřejmě navýšení by bylo v pořádku). Mám jen dvě malé připomínky. Zvýšil bych počet stanů, letos zde byl pouze jeden větší a to při dešti rozhodně nestačilo. Ostatní byly malé a pouze u jednotlivých stánků. Když najednou začalo pršet, spousta lidí měla smůlu, protože se neměla kam schovat.
Tak zase za rok v Nepomuku na náměstí na viděnou. A kdo se nedostaví, tak si zde na PI alespoň přečte článek, příště už bude, doufám, celý z pera Chodyho.
Já děkuji Lubošovi za jeho zásadní vsuvku a doufám, že příští rok budu v Nepomuku v plné síle a odhodlán ochutnávat pivečka do roztrhání těla… Snad i to počasí se po dvou letech umoudří. Vždyť letošní horké léto si bouřkovou daň muselo vybrat zrovna na nepomucké slavnosti :(.
Sakra svatý Jene, příště už chci konečně napsat ten poetický článek s názvem Slunný Nepomuk…

Richard Chodora – PIVNÍ.INFO
originální článek i s fotografiemi naleznete zde

Amatérské video z 18. Nepomuckých pivních slavností

 

MOKRÝ NEPOMUK (2009)

Ano, voda v letošním již 17. ročníku Nepomuckých pivních slavností sehrála jednu z hlavních rolí. Po tropickém pátku mělo v sobotu přijít ochlazení a déšť. Meteorologové měli tentokráte pravdu a od sobotního rána vydatně prší. No nic, po obědě vyrážíme směr Nepomuk. Na náměstí již pár nadšenců je, většina posedává skryta pod stany a usrkává v této letní zimě svá první studená pivka. Naše kroky prvně vedou ke sdruženému stánku Pivních cest (PC) a Dopijem a jdem (DJ), kde začínám pro mě zbrusu novou značkou – Rychnovskou Kněžnou 12, která je však již nakyslá, škoda. Chci si tedy ve stejném stánku spravit chuť německou pšenicí. Ale to, co je mi podáno pod značkou Dampfbier, jen stěží piju a se zbytkem se řadím k známým vylejvačům. Někdo prohlašuje: „To pivo má acetonový dozvuk“ a já mu dávám plně za pravdu, ač jsem aceton nikdy nepil. Ani si už nevybavuju, co mají PC dále na čepu, a jdu si spravit chuť „do“ Železné Rudy, kde na mě čeká přesně před týdnem pokřtěný Kojenec. Toto světlé výčepní pivo je sice slabé (9 % EPM), ale chuti plné a dost dobře bych si ho dovedl představit jako ideálního společníka v horkých letních dnech. Na čepu ještě Pašerák, který přišel k chuti později, a dále sokolovští Permoni. Nemůžu odolat Koutskému, které jsem už dlouho neměl. A pivo rozhodně nezklame, ba naopak poznávám z něj starou dobrou chuť Kouťáku. Tady se nejedná vyloženě o pivovarský stánek, ale pivo zde točí a k výborným uzeninám podává řezník Krkovička. Na čepu desítka, dvanáctka a černá čtrnáctka. Déšť pomalu ustává, sem tam zamrholí a nepomucké náměstí se pomalu ale jistě plní návštěvníky. Na pódiu se střídají kapely a nálada je výborná. Tak to má přeci na pivních slavnostech vypadat. K dobrému pivu patří i něco dobrého na zub. A i jídla má pivař na výběr víc než dost, namátkou uvedu: steaky, grilovaná kýta či krocan, holandské sýry, langoše a mnoho dalšího. Nemohu vynechat točený Žatec, který je v těchto končinách vítanou „exotikou“. Vybírám nefiltrovaný exportní ležák. Hned vedle koštuju kvasnicový Poutník z Pelhřimova, který není tak kalný jako onehdá v Budějovicích. Od pivních přátel z Plzně dostávám ochutnat miletínského Pytláka (pro mě další nové pivo) z PETky a i když nebyl nejstudenější, chutnal. Díky. Vracíme se pomalu zpátky k PC & DJ, když zaregistrujeme do modra laděný stánek bavorského pivovaru Veldensteiner a dáváme dnes podruhé šanci německé pšenici. A tady je vše v pořádku a na pšínce si šmakujeme. Dávám se do řeči s chlapíky u čepu a dozvídám se, že nedávno začali s distribucí tohoto piva do Čech, ani webová prezentace ještě nefunguje. Dovozce má sídlo v Plzni, takže je pravděpodobné, že se s tímto pivem budeme na akcích a možná i v restauracích setkávat častěji. Pivní slavnosti zakončujeme Bělečským Carem a Mnichovským chyšským Prokopem u DJ. Pomalu dochází Pašerák – jako vždy – takže můžeme pomalu vyrazit k domovu, dnes dřív než jindy, ale to vůbec nevadí, protože když se akce vydaří, může se skončit i dřív. Určitě jsem neochutnal všechna piva nabízená na letošních pivních slavnostech. To ostatně ani není v lidských silách. Jaké značky jste ještě mohli v Nepomuku ochutnat v točené podobě? Bakalář Rakovník, Bernard Humpolec, Platan Protivín, Purkmistr Plzeň, Novopacké pivo, Staropramen Smíchov, Dudák Strakonice. U chlapů z PC & DJ pak Primátor Náchod a snad i Pernštejn Pardubice? Abych nezapomněl, zahlédl jsem u nějakého jídla naražen i Gh za „příjemnou“ cenu 25 Kč… Nejvíce se fronty tvořily u belvedérského stánku, zatímco sousední z Prahy povětšinou zel prázdnotou. Čím to? Že by PR pomalu ale jistě selhávalo?. Docela mě mrzí, že jsem sobě domů nezakoupil ani jedno pivo lahvové, škoda. Velký výběr zahraničních piv u PC by mě ani tak nemrzel, jako to, že jsem nekoupil lahvovou armádu piv z Černic, když většinou je nalahvován jen světlý Purkmistr. 🙁 Abych jen nechválil, musím pokárat ty pivovary, které se, ač řádně ohlášeny, nedostavily povětšinou kvůli špatnému počasí. Beru to tak trošku jako podraz vůči pořadatelům a vlastně i všem nám, kteří jsme se nakonec na slavnosti vypravili a byli rozhodnuti běhat po Nepomuku třeba s deštníkem v ruce. Takže kdo nakonec dostane pomyslný černý puntík? Budějovický Budvar, Herold Březnice, Ježek Jihlava, Lobkowicz Vysoký Chlumec, Rohozec Malý Rohozec, Rychtář Hlinsko, Svijany a Minipivovar Vyšší Brod. Obzvláště posledně jmenovaný mě mrzí, protože jsem Jakuba ještě nikdy neměl. Budu se muset tedy někdy vypravit do Pajzlu… Letos pořadatelé připravili novinku – anketu o nejlepší pivo. Takové ankety jsou jistě zpestřením akce a pro pivovary mohou být vodítkem v tom, co lidem opravdu chutná. Anketní lístky byly k mání prakticky v každém stánku. Trošku mi mrzí na pelhřimovské pivovarníky, že měli už předvyplněné lístky na prvním místě s Poutníkem. Myslím si, že jejich pivo je natolik kvalitní, že mu nemusí být takto pomáháno. Osobně jsem se ankety nezúčastnil, protože můj hlasovací lístek byl druhý den nalezen v kapse, takže Vám mohu snad jen prozradit mou trojku (Pašerák – Koutské – Poutník). I když vyzdvihnout z té palety chutí jen tři kousky je moc těžké. Na vyhlášení výsledků jsem už v Nepomuku nebyl nebo jsem jej nepostřehl. Neví někdo, které pivo to vyhrálo u nepomuckých a návštěvníků z blízkého i dalekého okolí? I přes nepřízeň počasí musím říci, že se jednalo o velmi povedenou akci. Pro příští rok, nechť je název článku více optimistický – co třeba Slunný Nepomuk, svatý Jene?

Richard Chodora – PIVNÍ.INFO
originální článek i s fotografiemi naleznete zde

 

PIVNÍ SLAVNOSTI PROPRŠELY (2009)

Nečtiny, Nepomuk – Pivní slavnosti, které se o tomto víkendu konaly v Nečtinech na Plzni-severu a v Nepomuku na Plzni-jihu, kazil téměř celou sobotu vytrvalý déšť. Malá návštěvnost se zvedla večer, kdy se trochu vyjasnilo. Pouťové atrakce na nečtinském hřišti zely prázdnotou a stánkaři s nadějí vzhlíželi k obloze. Dechová kapela Radyňačka, která vystoupila po poledni, hrála jen pro pár lidí, kteří pod pódiem drželi deštníky. Téměř všichni, kteří se na slavnosti v deštivém a studeném počasí vydali, se schovávali pod stany. Hrstce lidí naopak déšť nevadil vůbec. „Je to tady dobrý,“ nechala se slyšet parta mladých lidí. „Na piváky do Nečtin jezdím každý rok. Letos je to ale slabý. Nikdo tady není, spousta mých známých zůstala kvůli tomu dešti doma. Kdyby tu večer nebyl ten rock, asi bychom to taky zabalili,“ svěřila se třiadvacetiletá Jana Dvořáková z Plzně, která jezdí ke příbuzným do Manětína. Nečtinský starosta Jiří Křemenák byl i přes zamračené počasí optimistický. „Sice nám to tady déšť kazí, ale my si náladu zkazit nenecháme,“ pronesl s úsměvem. Tahák programu František Ringo Čech nakonec nevystoupil. Pořadatelé očekávali, že návštěvnost zvedne večerní bigbít. V Nepomuku, kde se konaly pivní slavnosti po sedmnácté, bylo také pod mrakem. Narozdíl od Nečtin zde ale bylo více stanů, pod které se lidé mohli schovat. Obrat nastal během pozdního odpoledne, kdy se protrhaly mraky, a nepomucké náměstí se poměrně dost zaplnilo. Ani tak ale návštěvnost rekordy netrhala. Zatímco v Nečtinech bylo možné ochutnat jen pivo pěti pivovarů, v Nepomuku se lidem nabízela širší nabídka více než dvaceti českých, moravských a dokonce i zahraničních pivovarů. Lidé se nejvíce pohybovali u stánků malých pivovarů. Nejednoho pivaře zlákaly různé kulinářské speciality, jejichž vůně se linula nepomuckým náměstím.

Miroslava Vejvodová – Plzeňský deník
originální článek i s fotografiemi naleznete zde

 

PIVNÍ NEPOMUK (2008)

Tak a máme to za sebou. Ptáte se co? Šestnáctý ročník nepomuckých pivních slavností, které po letech útlumu a nezájmu obyvatel vstaly z mrtvých a v sobotu 19. července se na nepomuckém náměstí konala akce, za kterou by se nemuselo stydět ani okresní město. Nepomuk se tak vedle Tábora, Českých Budějovic či Olomouce zařadil do elitní skupiny měst, které nabízejí návštěvníkům pivních slavností široký sortiment piv. Oproti plakátům a webu se bohužel nezúčastnily tři minipivovary, dva z nich (U Rybiček Stříbro a Modrá Hvězda Dobřany) prý neměly navařeno dostatek piva. Nevím jak to chodí, ale myslím si, že by pivovarští měli vědět už při jednání, zda pivo bude či ne, případně se připravit a navařit více. Další mini z Chyše nepřijel, aniž by se namáhal s omluvou. Takže minipivovarskou čest držel nad vodou pan Strnad ze Železné Rudy, který přivezl bohužel do Nepomuka jen tři sudy – víc se mu do osobáku zřejmě nevešlo. Tenhle minivýčep, který neměl žádný poutač, byl obležen příznivci vynikajícího piva. Na čepu zde postupně byla medová novinka Pašerák 13, polotmavý Belgrád 12 a světlý Permon 12 z Lomnice u Sokolova, který však byl ze všech tří piv nejslabší. Není divu, že brzy pivo došlo a cca v půl šesté se rudský Peugeot odebral na jízdu k domovu. Příště prý bude dodávka a piva dostatek. Takže kdo dorazil až večer, o to nejlepší přišel. A ještě jedna novinka z Belvederu. Na zimu se chystá další nové pivo – pšeničný Sněhulák. Už teď se těším… Jasný favorit slavností je pryč a my se můžeme věnovat dalším pivům, tentokráte z průmyslových pivovarů. Některé také zklamaly a nedostavily se – Regent, Ježek, Platan a Dudák. A zrovna jihočechům by vzhledem k poloze mohla na jižním plzeňsku pšenka (tedy spíše ječmínek) kvést. Já jsem se nejvíce těšil na Poličku a Novou Paku, pivovary, které jsou zde totálně nedostupné. Začínám Novou Pakou a postupně během večera ochutnávám veškerý sortiment a musím uznat, že novopacká piva mi chutnají a mají svůj podkrkonošský charakter. Novopacká prezentace také jako jedna z mála měla bohatý sortiment propagačních materiálů. Já jsem tak dlouho chodil pro lahvové pivo až na mě zbyl poslední černý Granát. Ale ještě dříve jsem neodolal 5l soudku s Kryštofem za příjemných 200 Kč. V točené podobě bylo možno ochutnat tato Novopacká piva: Kryštof, Kumburák a oba Podkrkonošské speciály. Hodnocení Poličky si nechám na konec. Dále jsem si dal Skaláčka, který měl společné zázemí se Svijany. Mohli jsme si vybrat mezi světlou a řezanou jedenáctkou. Škoda, silnější piva z Malého Rohozce bych si dal raději. Jedenáctka je jistě dobrým pivem, ale bohužel ničím výjimečná. Svijany jsem nedával – je jich všude dost. Hned vedle ale stojí stánek Žateckého pivovaru, který nabízí kvasnicovou dvanáctku a Baronku, která bohužel došla dřív, než jsem ji stačil ochutnat. Ale i tak si žatecké pivo zaslouží být „na bedně“. Kdo si chtěl Žatec odnést domů, mohl si zakoupit dvanáctku a Xantho v třetinkových lahvích. Ale žatecké pivo není v Nepomuku neznámou veličinou, protože díky místní Normě jsme mohli už ochutnat Premium, Export, Baronku či Lučana. První jmenované je v nabídce i v těchto dnech. Dalším stánkem, za který jsem byl rád, je rakovnický Bakalář. Dávám dvanáctku, která rozhodně nezklame. V Rakovníku se vaří po obnovení vynikající pivo. Vždyť také mají výstav minipivovaru. Na Bakaláře ale můžeme zajít i v Plzni , takže mi není tak vzácný. V Nepomuku byl k dispozici i lahvový, bohužel v nových zelených lahvích, které jsou zatím prý jen na export, ale v dalších letech by mělo být rakovnické pivo plněno jen do nich. Trošku mi zarazila cena třetinky (17 Kč) oproti půllitru, který byl za dvacku. Nevím, jestli je to dobře. V Nepomuku se prezentovaly i značky, které jsem neměl potřebu ochutnávat. Ať už díky jejich (ne)chuti či proto, že jsou mi tak dostupné, že dávám přednost pivům dosud řádně neprozkoumaným. Do té první skupiny zaručeně patří stánek SABMiller, který poskytoval značky Gambrinus, Pilsner Urquell a Velkopopovický Kozel. Zajímavé je, že na čele výčepního přívěsu se skvěl právě rohatý kozlík. Dále vynechávám Budvar a Pardál, Bernard, Svijany, Koutské, ale to už se jedná o skupinu druhou – dobrou, ale dobře přístupnou. Teď je ten pravý čas vrátit se k pivům z Poličky. Mohli jsme ochutnat tři druhy – Hradební tmavé, Otakara a kvasnicového Záviše. Posledně jmenovaný mi zachutnal natolik, že Polička dosáhla u mě na pomyslný vrchol mezi průmyslovými pivovary. A myslím si, že se nenaplňují slova uvedená v diskusi na jiném serveru. Poličské pivo není rozhodně zcela prázdné a už vůbec nepřipomíná nasládlou vodu… Poštěstilo se mi zakoupit předposlední sadu lahví Poličského piva, takže si ho budu moci vychutnat v následujících dnech v klidu domova. Šestnáctý ročník nepomuckých pivních slavností nebyl jen o dobrém pivu, ale i o setkání a popovídání si s lidmi, kteří pivem žijou. V sobotu jste mohli v Nepomuku potkat plno pivařů, které znáte pod přezdívkami z Pivního.infa či Beerborce, namátkou uvedu CzechBeerMana, Debrdyho, Dorise, Dwarfa, Egypťana, Kozla, LosPedrose, Malakina, Mantase či Michala Bre. Obzvlášť příznivce dobrého piva z Moravy obdivuju, já asi takový pivní turista nikdy nebudu. Zlatavý mok je třeba také něčím zajíst a o jídlo zde nouze není. Mohli jste si dát klobásy, langoše, živáňskou pečeni či steaky. I muzika se konala. A musím uznat, že hudební produkce nebyla nijak hlasitá, takže se na druhé straně náměstí dalo v klidu povídat. Mně se nejvíce líbil rockový Barbus a Pilsener Queen tribute band. Nejvíc jsme se všichni obávali počasí, ale i to vyšlo. Pro přespolní příznivce dobrého českého piva snad jen mohla být zklamáním neúčast většiny minipivovarů. Jinak si myslím, že se akce povedla po všech stránkách a já byl moc spokojen. V Nepomuku tak začala nová tradice pivních slavností, které jsou opravdu o pivu. A já doufám, že se zde budeme střetávat u dobrého piva i v letech následujících.

Richard Chodora – PIVNÍ.INFO
originální článek i s fotografiemi naleznete zde

DALŠÍ POSTŘEHY:

SVĚT-PIVA.CZ
diskuze na NEPOMUK.CZ